Wosk Samochodowy

Wilgoć w samochodzie to problem, który może spotkać każdego kierowcę. Objawia się parującymi szybami oraz nieprzyjemnym zapachem we wnętrzu pojazdu. Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z auta i czy można zapobiec jej powstawaniu? Czym grozi nadmierna wilgoć w kabinie samochodu?

Wilgoć w aucie

Przyczyny powstawania wilgoci w aucie

Wchodzimy do samochodu i pomimo stosowania zapachu do auta, czujemy nieprzyjemny zapach. Ponadto po chwili szyby parują, co uniemożliwia nam bezpieczną i komfortową podróż. Przyczyn takiego staniu rzeczy może być kilka.

Pierwszą z nich może być eksploatacja pojazdu. Z czasem części się zużywają. Wie o tym każdy właściciel czterech kółek. Jednak większość z nas dba o mechanikę, zapominając o tym, że takie części jak uszczelki również się amortyzują. Sparciała gumowa uszczelka przy drzwiach lub bagażniku może być powodem dostawania się do wnętrza auta wody, a stąd już prosta droga do nadmiaru wilgoci w kabinie.

Drugim powodem powstawania wilgoci w samochodzie są nasze zaniedbania. Jeśli nie czyścimy na bieżąco dywaników samochodowych, szczególnie jesienią i zimą, to sami skazujemy nasze auta na nadmiar wilgoci. Ponadto musimy pamiętać o kanałach odpływowych, które zatykane są przez liście oraz brud. Kolejną przyczyną jest rzadko zbyt duża ilość niepotrzebnych przedmiotów w samochodzie jak na przykład ubrań oraz stary filtr kabinowy.

Jak pozbyć się wilgoci w samochodzie?

Nadmierna wilgoć w aucie nie tylko powoduje, że podróż jest mniej komfortowa i niebezpieczna. Dodatkowo może prowadzić do przyspieszenia zużycia niektórych części samochodu, źle wpływa na elektronikę, której w nowszych autach nie brakuje. Prócz tego wilgotne wnętrze pojazdu jest idealnym siedliskiem dla rozwoju wirusów, bakterii, pleśni oraz grzybów. Mogą one stanowić zagrożenie dla użytkowników auta. Dlatego tak ważne jest pozbycie się wilgoci z kabiny.

Zacznijmy od dywaników. Jeśli są zawilgocone i wydzielają nieprzyjemny zapach, zabierzmy je do domu. Modele welurowe musimy uprać ręcznie i dokładnie wysuszyć, to samo tyczy się gumowych. Dopiero całkowicie suche dywaniki samochodowe możemy włożyć z powrotem do auta. Jednak zanim to zrobimy, sprawdźmy podłogę pod dywanikami. Jeśli jest mokra, możemy wysypać na nią żwirek dla kota, pozostawić go na kilka godzin, a następnie go odkurzyć. Wchłonie on nie tylko nadmiar wilgoci z podłogi, lecz także zneutralizuje nieprzyjemny zapach.

Pamiętajmy także o częstym wietrzeniu samochodu oraz stosowaniu klimatyzacji, szczególnie zimą. Osusza ona powietrze w aucie, dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z zaparowanymi szybami.

Żeby zminimalizować powstawanie wilgoci w samochodzie, wystrzegajmy się wsiadania w mokrych lub wilgotnych ubraniach. W okresie zimowym otrzepmy buty ze śniegu i błota. Zmniejszy to ilość wody na podłodze pojazdu. Zapobieganie powstawaniu wilgoci nie jest wcale trudne. Wystarczy, że zadbamy o wnętrze naszego auta. Regularne czyszczenie tapicerki, odkurzanie oraz mycie szyb od wewnątrz tym samym płynem, który stosujemy do mycia okien. Możemy także pokusić się o zakup pochłaniaczy wilgoci. Ich cena jest niewielka, a mogą pomóc nam pozbyć się problemu wilgoci we wnętrzu samochodu raz na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *