Wosk Samochodowy

Utrzymanie wnętrza samochodu we właściwym stanie podnosi jego estetykę i komfort użytkowania. Szczególnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia są siedzenia i tapicerowane boki drzwi. Najbardziej odporna na zabrudzenia jest tapicerka skórzana, natomiast pokrycia wykonane z tkanin ulegają im bardzo łatwo. Jest to szczególnie widoczne w przypadku, gdy podróżujemy z naszym psem czy kotem – musimy się wówczas liczyć z pracochłonnym usuwaniem ich sierści.

Usuwanie sierści z tapicerki

Zalegająca na siedzeniach sierść zwierząt stanowi nie tylko defekt wizualny, ale może również prowadzić do powstawania reakcji alergicznych. Ponadto może spowodować pojawienie się niezbyt przyjemnego zapachu we wnętrzu auta. Zanieczyszczenie tapicerki wpływa także na obniżenie wartości rynkowej samochodu. Jeżeli zatem przewozimy zwierzęta domowe w naszym pojeździe – powinniśmy zadbać o systematyczne pozbywanie się ich sierści z powierzchni siedzeń. Skuteczność oczyszczania tapicerki jest uzależniona od rodzaju materiału pokrywającego fotele oraz od narzędzi, jakich w tym celu użyjemy.

Czyszczenie tapicerki skórzanej

Jeżeli nasze auto jest wyposażone w skórzane pokrycia siedzeń, pozbycie się z nich sierści nie powinno przysparzać zbyt wielu problemów. Tapicerkę wystarczy delikatnie odkurzyć miękką końcówką odkurzacza i przetrzeć wilgotną ściereczką. Zdarza się, że sierść naszego pupila dostanie się również do trudno dostępnych szczelin i nie jest możliwe jej usunięcie za pomocą odkurzacza. W takiej sytuacji warto użyć zwykłej taśmy klejącej nawiniętej na dłoń.

Czyszczenie tapicerki tekstylnej

Znacznie trudniejszym zadaniem może okazać się pozbycie się sierści z tapicerki welurowej czy wykonanej z innej tkaniny. Niezależnie od planowanej metody pozbycia się sierści, początkowym etapem prac powinno być dokładne odkurzenie ich powierzchni z wszelkich zanieczyszczeń.

W przypadku tego typu pokryć często dochodzi do „wbijania się” sierści do wnętrza tkaniny, co uniemożliwia jej usunięcie przy wykorzystaniu odkurzacza. W takiej sytuacji pomocne może okazać się użycie szczotki o twardym włosiu, przeznaczonej do czyszczenia mebli tapicerowanych lub dywanów. Kolejnym narzędziem stosowanym w pozbywaniu się sierści jest szczotka dedykowana specjalnie do tego typu prac. Szczotka do sierści posiada gumowe wypustki, które doskonale radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z tapicerki.

Tego typu szczotki pozwolą na efektywniejsze usunięcie sierści, niż ma to miejsce w przypadku standardowego odkurzania powierzchni foteli. Rozwiązanie to przyniesie jeszcze lepsze wyniki, jeżeli równocześnie z wyczesywaniem sierści będziemy używać końcówki ssącej odkurzacza.

Możemy również skorzystać z przyrządów typu rolka do tkanin lub taśmy klejące np. pakowe lub biurowe. Sposób ten z powodzeniem można wykorzystać oczyszczając z sierści tapicerkę drzwi pojazdu. Również w tym przypadku pomocne będzie uprzednie odkurzenie sprzątanej powierzchni, co poprawi efekty wykonywanych prac.

Jeżeli dość często podróżujemy z naszym psem powinniśmy regularnie pozbywać się jego sierści z tapicerki. W przeciwnym wypadku usunięcie nagromadzonej warstwy zanieczyszczeń może okazać się bardzo czasochłonne i nie przynosić oczekiwanych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *