Wosk Samochodowy

Podczas porządkowania i sprzątania samochodów bardzo często lekceważymy jeden z istotniejszych elementów, jakim jest podsufitka. Niestety takie zachowanie jest błędem, ponieważ na powłoce pod sufitem mogą gromadzić się różne substancje i zapachy unoszące się w powietrzu w aucie. Warto więc regularnie dbać o czystość tego elementu. Pochłania ona zapachy oraz parę wodną, więc utrzymywanie jej w odpowiednim stanie powinno być sprawą kluczową dla każdego kierowcy, który chce jeździć czystym autem.

jak_wyczyscic_podsufitke

Jakie czynniki są szkodliwe dla podsufitki samochodowej?

Wiadomo, że podczas jazdy samochodem rzadko patrzymy w górę. W związku z tym podczas mycia i sprzątania samochodu podsufitka jest dość często zapominanym elementem. Rzadkie oglądanie podsufitki sprawia, że wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że przydałoby się jej wyczyszczenie. Element ten brudzi się dość szybko i raczej trudno jest tego uniknąć. Jedynym sposobem na utrzymanie odpowiedniego stanu i czystości podsufitki jest więc jej regularne porządkowanie.

Zgodnie z prawami fizyki, wszystkie ciepłe substancje unoszą się do góry i trafiają na podsufitkę. Do ich grona można zaliczyć między innymi wydychaną parę wodną, dym z gorącej kawy czy też dym z papierosów. W związku z takimi zanieczyszczeniami, podsufitka jest nie tylko brudna, ale również pachnie nieprzyjemnie. Na szczęście czyszczenie tego elementu nie jest zbyt skomplikowanym zajęciem i dzieli się na dwa podstawowe etapy przedstawione poniżej.

Skuteczne odkurzanie podsufitki

Pierwszym etapem czyszczenia podsufitki jest dokładne odkurzenie jej powierzchni. Czynność ta pozwoli na pozbycie się zanieczyszczeń zewnętrznych znajdujących się na powierzchni materiału, które jeszcze nie zdążyły w niego wsiąknąć. Dzięki odkurzaniu można zlikwidować kurz oraz różne pyłki. Dodatkowo regularne odkurzanie pozwala na uniknięcie bardziej poważnych zabrudzeń. Warto dodać, że budowa podsufitki obejmuje wiele różnych miejsc, które są trudno dostępne. Standardowe odkurzacze znajdujące się na myjniach samochodowych mogą być niewystarczające, ze względu na nieporęczne rury oraz zbyt krótkie kable zasilające. Dobrze jest więc stosować odkurzacz domowy o niezbyt wysokiej mocy, która nie spowoduje odklejenia materiału od sufitu. Ciekawym wyborem jest odkurzacz samochodowy podłączany do gniazda zapalniczki.

Porządne pranie podsufitki samochodowej

Samo odkurzanie nie będzie wystarczające w przypadku silnych zabrudzeń, które zdążyły wsiąknąć w tkaninę. W takim przypadku konieczne jest dokładne wypranie tej powierzchni. Do tej czynności najlepiej nadają się specjalne preparaty do czyszczenia tapicerki. Nie należy jednak stosować produktów w piance, które mogą spaść z sufitu. Również preparaty w sprayu nie są idealnym wyborem, ponieważ nie mamy pewności co do równomiernego rozprowadzenia ich na podsufitce. Najbardziej rozsądnym wyjściem są produkty rozcieńczane w wodzie. W roztworze płynu z wodą należy zanurzyć miękką szczotkę albo gąbkę, a następnie przetrzeć podsufitkę. Dzięki temu możliwej jest pozbycie się nawet bardzo silnych zabrudzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *