Wosk Samochodowy

Lato w pełni, wybierasz się na upragniony urlop i chcesz aby Twój samochód prezentował się nieskazitelnie? Czy może nadszedł ten czas, aby rozstać się z dotychczasowym samochodem i musisz nieco „podrasować jego wygląd? Pomogą Ci w tym specjalne kosmetyki do odświeżania opon!

Pielęgnując swój samochód w pierwszej kolejności dbamy o te części, które najbardziej rzucają się w oczy – lakier, szyby, felgi, chromowane listwy. Gdy już skończymy zabiegi odświeżające wygląd auta, często czegoś nam do pełni szczęścia brakuje. Tym czymś są często opony. Poprzez wystawienie na działanie pyłu, ekstremalnych temperatur, opony starzeją się. Mimo iż nadają się do jazdy, ich wygląd nie zachwyca. Nie są idealnie czarne, wyglądają blado na tle błyszczących felg i zadbanego nadwozia z efektem mokrego lakieru. Brakuje tego kontrastu rodem z pierwszych stron kolorowych magazynów dla fanów motoryzacji. Jak łatwo odświeżyć wygląd opon?

odswiezona_opona

Czyszczenie opon

Dobrej jakości kosmetyki samochodowe to must have każdego fana motoryzacji. Są one w stanie znacząco poprawić wygląd naszego auta. Należy jednak stosować je dokładnie według zaleceń producenta. Zastosowanie nawet najlepszego kosmetyku do opon bez ich wcześniejszego oczyszczenia nie ma najmniejszego sensu. Jak zatem prawidłowo przeprowadzić czyszczenie?

  1. Usuń ciała obce (kamyczki, piach, etc.) nie używając ostrych narzędzi
  2. Wstępnie umyj oponę myjką ciśnieniową (z odstępem min. 30 cm od opony)
  3. Dokładnie umyj oponę za pomocą ciepłej wody, detergentu, szczotki i gąbki
  4. Spłucz detergent z opony i pozostaw do naturalnego wyschnięcia

Kosmetyki do opon samochodowych

W zależności od potrzeb i osobistych preferencji, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kosmetyków dedykowanych oponom. Najpopularniejsze są kosmetyki w postaci wosków, pianek lub płynów aplikowanych na dołączoną gąbkę. Kosmetyki należy aplikować na chłodne opony. Nie wykonujemy żadnych zabiegów na pełnym słońcu!

Woski do opon 

Woski przeznaczone są do zabezpieczenia gumy i tym samym przedłużenia jej żywotności. Aplikuje się je za pomocą specjalnego, dołączonego do opakowania aplikatora. Po nałożeniu kosmetyku należy odczekać 10 – 15 minut, po czym spolerować szmatką z mikrofibry aż do uzyskania pożądanego efektu. Wosk twarzy twardą, odporną powłokę i nadaje oponom naturalny, czarny kolor i połysk.

Czernidło do opon w płynie

Uniwersalny środek, łatwy w aplikacji. Wystarczy nasączyć gąbeczkę do opon (dostępną w większości sklepów z kosmetykami samochodowymi) i rozprowadzić na wyczyszczonych wcześniej oponach. Można stosować go też na mokro. Po nałożeniu czernidła, należy odczekać chwilę aż wyschnie. Następnie jak w przypadku wosków wypolerować oponę.

Nabłyszczacze

Najtańsze dostępne środki. Nadają sie do nabłyszczania plastików oraz gumy, pozostawiając efekt mokrej powierzchni.

Żele do opon

Żele są proste w aplikacji. Można nakładać je dołączonym aplikatorem lub gąbką. Mogą posiadać efekt nabłyszczający lub matujący gumę (w zależności od preferencji). Świetnie konserwują opony, choć czas ich wchłaniania jest długi (należy odczekać nawet kilkadziesiąt minut). Jeśli opony wcześniej nie były konserwowane, dla idealnego efektu zabieg należy powtórzyć.

UWAGA! Nie należy stosować wyżej wymienionych środków na bieżnik opony, ponieważ zmniejszają one jej przyczepność. Wyjątkiem jest konserwacja przechowywanych opon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *