Wosk Samochodowy

Większość kierowców jeździ na oponach sezonowych, co oznacza że posiadają osobny komplet ogumienia na zimę i lato. Przez blisko pół roku każdy z nich leży nieużywany i musi się gdzieś zmieścić. W dzisiejszym poradniku dowiemy się jakie są najlepsze sposoby na przechowywanie opon. Sprawdzimy w jakich miejscach najlepiej trzymać nieużywane komplety, zwłaszcza gdy nie dysponujemy dużą ilością miejsca. Dowiemy się także jakie warunki mogą mieć negatywny wpływ na przechowywane opony i w konsekwencji jakich należy unikać.

Gdzie zmieścić komplet ogumienia?

Pierwsza kwestia to problem z miejscem. Nie da się ukryć, że cztery opony potrafią zająć całkiem sporo przestrzeni, zwłaszcza gdy mają dużą średnicę, profil oraz szerokość. O ile mieszkańcy domów wolno stojących nie mają większego problemu ze znalezieniem miejsca, to już w przypadku osób mieszkających w blokach sytuacja staje się kłopotliwa. Właściciel domu jednorodzinnego ma bowiem następujące możliwości przechowywania opon:
– w garażu
– w piwnicy
– na strychu
– w komórce
– w pomieszczeniu gospodarczym
– na zewnątrz budynku

Osoby żyjące w blokach są w o wiele trudniejszej sytuacji. W mieszkaniu trudno wygospodarować tak dużą ilość miejsca, a inne pomieszczenia mogą w ogóle nie być dostępne. O ile w starszym budownictwie niemal każde mieszkanie miało piwnicę, to współcześnie jest ona rzadkością. Osoby posiadające garaż indywidualny są w o wiele lepszej sytuacji, bo tam nieco miejsca zawsze się znajdzie. Innym poleca się skorzystanie z usług serwisów wulkanizacyjnych, które niejednokrotnie za niewielką opłatą przechowają dla nas komplet opon zimowych i letnich.

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Sposób przechowywania ma ogromny wpływ na żywotność ogumienia. Zdecydowanie należy unikać miejsc mokrych lub wilgotnych, a także nie kłaść opon tam, gdzie znajdą się w bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Jedno i drugie bardzo szybko degraduje gumę, powodując jej charakterystyczne „wysychanie” i pojawianie się licznych spękań. Takie ogumienie nie zapewni już ani dobrej przyczepności, ani długich lat użytkowania. Tak zniszczone opony trzeba szybko wymienić, ponieważ inaczej ucierpi na tym bezpieczeństwo jazdy, a to przecież rzecz absolutnie najważniejsza.

Wobec powyższego opon absolutnie nie można trzymać w wilgotnej piwnicy, ani na zewnątrz bezpośrednio pod gołym niebem. Należy zapewnić im izolację od warunków atmosferycznych i promieniowania UV w możliwie jak najlepszy sposób. Nie wolno również kłaść na oponach niczego ciężkiego, ponieważ mogłoby dojść do ich fizycznego uszkodzenia. W przypadku braku miejsca można zamocować specjalne haki pod sufitem pomieszczenia i na nich powiesić ogumienie. Nie będzie to miało żadnego negatywnego wpływu na same opony, a jednocześnie nie zabierze deficytowej przestrzeni w garażu bądź piwnicy.

Przechowywanie opon nie jest sprawą łatwą. Należy nie tylko znaleźć odpowiednio duża ilość miejsca, ale także zapewnić gumie dobre warunki. Nie mogąc spełnić tych założeń najlepiej jest zlecić przechowanie ogumienia w serwisie wulkanizacyjnym. Obecnie prawie każdy z nich oferuje taką możliwość, a dodatkowy koszt nie jest większy niż stawka za samą wymianę opon i wyważenie kół. Dzięki temu nie będziemy musieli przejmować się brakiem miejsca, a ogumienie będzie przechowywane w najlepszych możliwych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *