Wosk Samochodowy

Zimowe warunki na drogach są bardzo trudne dla każdego samochodu. Nie tylko śnieg i błoto pośniegowe potrafią niszczyć karoserię auta, ale przede wszystkim sól drogowa. Przed tym trudnym okresem warto zabezpieczyć odpowiednio lakier, a w trakcie zimy regularnie usuwać z karoserii wszelkie zanieczyszczenia. Dzięki temu wiosną auto nadal będzie wyglądało jak nowe. Prezentujemy kilka praktycznych rad, które sprawią że bez problemu osiągniemy taki efekt.

Zastosowanie powłoki ochronnej

Jeżeli auto jest jeszcze nowe, lakier nie jest wyblaknięty i nie posiada żadnych skaz, powinniśmy zainwestować w specjalną powłokę ochronną. Można tutaj zastosować między innymi wariant ceramiczny. Takiego rodzaju powłoki nie są trudne do zaaplikowania, można to wykonać samodzielnie. Jeśli jednak nie mamy wystarczająco pewnej ręki, to lepiej wybrać się w tym celu do profesjonalnego warsztatu. Powłoka ceramiczna tworzy na karoserii całkowicie przezroczystą warstwę, która skutecznie chroni lakier przed uderzeniami kamieni, a nawet przed porysowaniem drobnymi gałązkami drzew.

Jednak najważniejsze zastosowanie to odizolowanie wierzchniej części karoserii od otoczenia, przez co nie będzie na nią działać sól drogowa oraz piasek, których zimą na ulicach jest mnóstwo. Posiadają one silne właściwości ścierne, dodatkowo sól może wchodzić w reakcje z lakierem, powodując jego blaknięcie, a także pojawianie się korozji. Chcąc zachować samochód jak najdłużej w idealnym stanie, powinniśmy zdecydować się na taką właśnie ochronę lakieru. Warto stosować ją przez cały rok, nie tylko na okres zimowy.

Regularne mycie samochodu

Po pokonaniu długiej trasy w warunkach zimowych, karoseria potrafi być biała od nagromadzonej warstwy soli i piasku. Podobny efekt wystąpi podczas codziennego pokonywania niewielkich odległości, jeśli w międzyczasie nie nastąpił roztop i nie spadł deszcz, który miał szansę spłukać z auta zanieczyszczenia. Nie powinno się pozostawiać pojazdu w takim stanie na parkingu, nawet jeżeli mamy już zaaplikowaną powłokę ochronną. Nie ma sensu podejmować ryzyka. Powinniśmy myć auto przynajmniej raz na kilka dni, a także po jednorazowym pokonaniu dłuższego dystansu. Możemy to zrobić w dowolny sposób:

  • samodzielnie,
  • na myjni ręcznej,
  • na myjni bezdotykowej,
  • na myjni automatycznej.

Ważne, by z karoserii spłukany został cały piasek, sól i błoto pośniegowe. Są one bowiem najgroźniejsze dla lakieru, mogą bardzo szybko doprowadzić do jego degradacji. Odwiedzając myjnię automatyczną, warto przy okazji zamówić program mycia podwozia. Sól drogowa potrafi błyskawicznie doprowadzić do pojawienia się tam korozji, zwłaszcza jeśli będzie zalegać w różnych zakamarkach. Umycie pojazdu od spodu raz na kilka tygodni znacznie ten proces opóźni. Obowiązkowo zróbmy to także na wiosnę, gdy przymrozki nie będą się już zdarzać, a więc na drogach nie pojawi się więcej sól.

Stosując się do powyższych porad z pewnością nasze auto będzie wyglądało idealnie, przynajmniej o kilka lat dłużej. Nie będziemy musieli inwestować dużej ilości pieniędzy, ani też swojego czasu. Wystarczy tylko zaaplikować powłokę ochronną jesienią, a także pamiętać zimą o regularnym myciu karoserii, choćby raz na tydzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *