Wosk Samochodowy

Właściwe ustawienie lusterek samochodowych jest bardzo istotną sprawą, ponieważ pozwala kierowcy na kontrolowanie sytuacji na drodze. Jest to więc ważne pod kątem bezpieczeństwa jazdy. To właśnie dlatego istotne jest zadbanie o jak najbardziej dokładne ustawienie lusterek w pojeździe z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. Pozwoli to na pełne wykorzystanie możliwości zapewnianych przez te z pozoru niewielkie, ale bardzo ważne elementy pojazdów mechanicznych. Warto przestrzegać kilku zasad.

Jak ustawić lusterka w samochodzie?

W każdym pojeździe osobowym można znaleźć lusterko wsteczne znajdujące się wewnątrz pojazdu oraz lusterka boczne. Ich prawidłowe ustawienie polega na tym, aby obrazy, które są w nich widoczne nie nakładały się oraz aby tworzyć jak najmniejsze martwe pole. Warto mieć również na uwadze to, że każda zmiana ustawienia fotela również wymaga korekty ustawienia lusterek bocznych i lustra wstecznego. Na szczęście w dzisiejszych pojazdach stosowane są nowoczesne rozwiązania znacznie ułatwiające ustawianie lusterek i uzyskanie optymalnej widoczności.

Nowoczesne lusterka samochodowe i ich ustawianie

W dzisiejszych pojazdach stosuje się nowoczesne lusterka o specjalnym, asferycznym, łamanym kształcie. Można dzięki nim w optymalny sposób eliminować martwe pole czyli przestrzeń, której nie widać w lusterku. Oprócz ustawiania lusterek, istotne jest też dbanie o czystość ich szkiełek. Warto więc raz na jakiś czas skorzystać ze specjalnego preparatu do czyszczenia szkła. Jeśli lusterka zostaną uszkodzone, wówczas konieczne jest dokonanie ich wymiany na nowe, zgodnie z zaleceniami producenta auta. Lusterka wsteczne posiadają funkcję nocną, dzięki którym można je ustawić tak, aby kierowca nie został oślepiony światłem aut jadących z tyłu. Do grona nowoczesnych rozwiązań można zaliczyć lusterka fotochromatyczne, które samoczynnie się ściemniają, gdy pojazd jadący z tyłu świeci zbyt mocno swoimi reflektorami. Lustra takie należy w odpowiedni sposób połączyć z instalacją elektryczną auta.

Właściwe użytkowanie lusterek samochodowych

Dzięki lusterkom można stale kontrolować sytuację wokół pojazdu. Podczas większości sytuacji należy spoglądać w lusterka krótko (z wyjątkiem manewru cofania). Zerkając w lusterka przez 2-3 sekundy możliwe jest ustalenie prędkości pojazdów znajdujących się na innych pasach ruchu przed zmianą własnego pasa. Dodatkowo w lusterka boczne i wsteczne należy spojrzeć przed zredukowaniem biegu, hamowaniem i wyprzedzaniem.

Ustawienie lusterka wewnętrznego

W pierwszej kolejności niezbędne jest właściwe ustawienie fotela. Dopiero po wykonaniu tej czynności można przejść do regulacji lusterka wstecznego. Musi ono zostać ustawione tak, aby kierowca mógł widzieć w nim całą tylną szybę oraz przestrzeń znajdującą się jak najdalej za samochodem. Przewożąc wysokie bagaże należy ustawić je tak, aby nie zasłaniały widoczności z tyłu.

Regulacja lusterek bocznych

W nowszych autach możliwe jest korzystanie z wygodnej regulacji elektrycznej, a w pozostałych dostępne są specjalne drążki. Lusterka muszą być ustawione tak, aby widzieć w nich jak najdalszy pas jezdni z tyłu oraz tylną boczną część pojazdu (np. drzwi). Część tylna pojazdu nie powinna jednak zajmować więcej niż 10% lusterka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *