Wosk Samochodowy

Sezon zimowy to bardzo trudny okres zarówno dla kierowców, jak również ich samochodów. Na drogach panują bowiem trudne warunki wymagające posiadania odpowiednich umiejętności oraz zachowania uwagi i szczególnej ostrożności. Dodatkowo niskie temperatury oraz różne zanieczyszczenia (takie jak sól drogowa) mogą wpływać negatywnie na stan pojazdu. To właśnie dlatego sprawą kluczową jest odpowiednie przygotowanie pojazdu do trudnej pory zimowej tak, aby nie zawiódł on nas przez cały ten okres.

jak_dbac_o_samochod_zima

Jesienne przygotowania są bardzo istotne

W kwestii dbałości o pojazd zimą, bardzo ważne jest przygotowanie pojazdu do sezonu jeszcze w okresie jesiennym. To właśnie wtedy musimy wymieniać płyny eksploatacyjne na zimowe, przystosowane nawet do skrajnie niskich temperatur, zabezpieczyć podwozie i karoserie poprzez stosowanie odpowiednich środków konserwacyjnych, wosków do lakieru, itp. Nie bez znaczenia jest dbałość o wnętrze pojazdu, zamki czy też uszczelki w drzwiach po to, aby ich użytkowanie w czasie zimy nie było utrudnione. Zdaniem wielu ekspertów po nadejściu zimy jest już za późno na te czynności. Można jedynie dokonać wymiany opon na zimowe oraz zapewnić doraźną pielęgnację pojazdu na zewnątrz i wewnątrz.

Mycie pojazdu w sezonie zimowym

Jedną z podstawowych czynności, jaką możemy, a wręcz powinniśmy raz na jakiś czas wykonywać w okresie zimowym jest mycie samochodu. Jest to sprawa kluczowa, ponieważ wilgoć w postaci lodu, śniegu i deszczu, w połączeniu z solą drogową, może doprowadzić do szybkiej korozji i zniszczenia różnych fragmentów pojazdu. W związku z tym warto poczekać na okres dodatnich temperatur lub umyć pojazd, który następnie trafi do garażu. Samo mycie wymaga stosowania specjalnych preparatów i akcesoriów przystosowanych do wykonywania takich czynności w czasie zimy, nawet podczas ujemnych temperatur. Ważne jest również końcowe woskowanie, które nie tylko poprawia wygląd i estetykę lakieru, ale również zabezpiecza go przed niekorzystnymi czynnikami charakterystycznymi dla pory zimowej. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z zamkniętej myjni oferującej precyzyjne mycie pojazdu w odpowiednich warunkach.

Dbałość o wnętrze samochodu jest również istotna

Podczas okresu zimowego ważne jest dbanie nie tylko o zewnętrzną powierzchnię pojazdu, ale również o jego wnętrze. W kabinie powinno być przede wszystkim sucho, ponieważ wilgoć może wpłynąć negatywnie na zdrowie ludzi, stan różnych elementów i układów elektrycznych w pojeździe, a także może zamarzać od środka na szybach. W związku z tym regularne czyszczenie wnętrza pojazdu oraz suszenie dywaników i stosowanie pochłaniaczy wilgoci to bardzo istotna sprawa. Przed sezonem warto wymienić dywaniki na zimowe wykonane z gumy, które nie pochłaniają wilgoci.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zimą bardzo ważny jest dobry stan akumulatora, dlatego dobrze jest go regularnie kontrolować i ładować, gdy zajdzie taka konieczność. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której pojazd nie odpali rano, ponieważ akumulator straci bardzo dużo prądu w wyniku silnego mrozu. Jeśli ładowanie nie pomaga to czas pomyśleć o wymianie akumulatora na nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *