Wosk Samochodowy

Drobne pęknięcia oraz odpryski na czołowej szybie w aucie to dość częsty problem. Najczęściej powstają, kiedy podróżujemy szutrową drogą. Warunki na niej są zdecydowanie gorsze. Spod kół wydostają się kamienie, które nie tylko mogą porysować lakier naszego auta, ale także uszkodzić przednią szybę. Innym powodem pęknięć szyb samochodowych są źle przeprowadzone naprawy blacharskie. Jednak drobne pęknięcia na szybie w aucie to nie katastrofa. Możemy je tanim kosztem naprawić sami.

pęknięta szyba

Dlaczego nie można jeździć z uszkodzoną szybą czołową?

Podróż z pękniętą przednią szybą jest zabroniona zgodnie z zapisem w Art.66; pkt. 1.5, Ustawy o ruchu drogowym. Mówi on o tym, że pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym, ma być tak zbudowany, wyposażony oraz utrzymany, aby korzystanie z niego gwarantowało dostateczne pole widzenia kierowcy. W przypadku, gdy jedziemy samochodem z uszkodzoną przednią szybą grożą nam duże konsekwencje. Patrol policji może wystawić nam mandat w wysokości nawet 500 zł oraz zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu do momentu naprawienia lub wymiany szyby. Ponadto nienaprawiona od razu usterka, podczas jazdy narażona jest na zmianę temperatur oraz wibracje. Może to spowodować powiększanie się defektu szyby.

Jakie uszkodzenia szyby możemy naprawić samodzielnie?

Szyba w naszym pojeździe może mieć różne uszkodzenia. Jedne z nich kwalifikują się do naprawy, inne niestety już nie. W przypadku tych drugich będziemy musieli wymienić szybę czołową naszego auta, a to jest dość spory wydatek. Szybę w naszym pojeździe możemy naprawić samodzielnie, jeśli:

  • średnica ubytku nie przekracza 25 mm,
  • odprysk znajduję się w odległości większej niż 10 cm od dowolnej krawędzi szyby,
  • długość podłużnego pęknięcia to maksymalnie 15 cm,
  • defekt nie powstał bezpośrednio w polu widzenia kierowcy.

Naprawiamy drobne pęknięcia na szybie w aucie

Jeśli uszkodzenie na szybie w naszym samochodzie spełnia powyższe warunki, możemy podjąć się jego naprawy. Oczywiście możemy oddać nasze auto do warsztatu, jednak będzie to kosztować nas zapewne więcej niż w przypadku, gdy zrobimy to samodzielnie. Zestaw naprawczy szyby samochodowej to koszt rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W warsztacie możemy zapłacić kilka razy tyle.

Jeżeli chcemy naprawić szybę w aucie, niezależnie czy w warsztacie, czy samodzielnie, musimy pamiętać, żeby zabezpieczyć defekt przed zabrudzeniami od razu, gdy go zauważymy. Naklejamy na niego taśmę klejącą lub folię samoprzylepną zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Później udajemy się do sklepu motoryzacyjnego lub kupujemy w internecie zestaw naprawczy do szyb. Znajduje się w nim klej, aplikator z przyssawkami, folia zabezpieczająca przed rozlaniem się kleju oraz żyletka do usuwania jego nadmiaru.

Naprawa drobnych pęknięć nie jest trudnym zadaniem. Musimy ustawić aplikator, za pomocą przyssawek nad pęknięciem, a następnie wypełnić uszkodzenie klejem. Następnie rozprasowujemy zabezpieczającą folię, tak by pod spodem nie powstały nam pęcherzyki powietrza. Po kilkunastu minutach klej powinien już dobrze związać ubytek, więc możemy zdjąć folię i żyletką usunąć nadmiar kleju.

Naprawiona w ten sposób szyba nie będzie już pogarszała nam widoczności podczas podróży, a co za tym idzie, nie stworzymy zagrożenia na drodze. Z tak zreperowaną szybą czołową możemy bezpiecznie podróżować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *