Wosk Samochodowy

Każdy miłośnik motoryzacji traktuje swój samochód jak członka rodziny, dlatego naturalnym jest chęć dbania o niego nawet bardziej niż o samego siebie. Półki na stacjach paliw uginają się od najróżniejszych kosmetyków samochodowych. Czy warto tam kupować? Co wybrać na początku naszej przygody z autem kiedy nie za bardzo wiemy co kupić? Który kosmetyk jest dobrej jakości? Czym kierować się przy wyborze? Czy kolor lakieru ma znaczenie? Czy w zimie możemy używać kosmetyków letnich? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Niezbędne kosmetyki do pielęgnacji auta

Kosmetyki do podstawowej pielęgnacji samochodu

Szampon

Pierwszym kosmetykiem jaki musimy mieć w garażu jest szampon samochodowy. Teoretycznie można umyć auto jakimkolwiek płynem, lecz jest to szkodliwe dla lakieru. Jeśli więc nie chcemy wydawać na jego renowację i pragniemy by nasz wóz prezentował się nienagannie, warto zaopatrzyć się w ten kosmetyk od razu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szamponów, m.in.:

  • szampon 2 w 1 – szampon z odżywką; ma za zadanie ma za zadanie wygładzać lakier i poprawiać jego kondycję. Nadaje poślizg, dzięki czemu mycie przebiega szybciej. Dodatkowym plusem jest brak powstawania zacieków oraz krótszy czas suszenia.
  • szampon osuszający – posiada zdolność „odpychania” wody na wszystkich rodzajach powierzchni. Dzięki temu nie ma potrzeby dodatkowego osuszania samochodu.
  • szampon nabłyszczający – pozostawia wspaniały połysk
  • szampon nabłyszczający z osuszaczem – produkt łączący obydwa powyższe typy szamponów
  • szampon z woskiem – dawniej produkty te czyniły więcej szkody niż pożytku powodując powstawanie nieestetycznych i trudnych do usunięcia warstw na lakierze. Dzisiejsze szampony z woskiem są jednak godne polecenia. Produkty z wyższej półki zawierają nanocząsteczki, które rozpuszczają nawet najtrudniejsze zabrudzenia, wosk nabłyszcza i powoduje szybsze schnięcie karoserii.

Należy wybierać szampony o obojętnym pH, nie naruszające warstw ochronnych nałożonych na lakier. Większość współczesnych preparatów posiada właściwe pH oraz nie zawiera niebezpiecznych dla środowiska fosforanów, dzięki czemu są biodegradowalne – jest to ważne przy myciu samochodu na własnym podwórku. Warto wybierać skoncentrowane szampony z średniej i wyższej półki cenowej – są bardzo wydajne, dobre jakościowo a przede wszystkim bezpieczne dla każdego lakieru i dla środowiska.

Preparat do czyszczenia felg

Felgi to niepodważalna ozdoba naszego auta, jednak by zawsze prezentowało się ono perfekcyjnie musimy odpowiednio o nie zadbać. Szampon samochodowy jest w stanie umyć wszystkie powierzchnie, ale nie poradzi sobie z nalotem pochodzącym z klocków hamulcowych i mikro opiłkami z tarcz. Kolejnym niezbędnym kosmetykiem do pielęgnacji auta jest preparat do felg. Obok niezbędnych detergentów zawiera on w swoim składzie też silne kwasy, dlatego gdy trafią na nieosłonięte metalowe elementy mogą powodować korozję. Preparaty te występują w postaci spray’u, jednak samo spryskanie, odczekanie 15 minut i spłukanie płynu nie wystarczy by doczyścić mocne zabrudzenia. Możemy zrobić to ręcznie za pomocą gąbki (używając gumowych rękawiczek, by nie zniszczyć dłoni).

 Płyn do szyb

Teraz o kosmetyku o którym zawsze zapominamy, jednak to od niego zależy dobra widoczność. Najlepiej wybrać taki, który nie powoduje zacieków, oraz nie reaguje z woskiem na karoserii (przy przypadkowym spryskaniu, tworzą się nieestetyczne plamy na lakierze). Najlepszy jest płyn o krótkim składzie, nie zawierający barwnika. Dobrym wyborem będzie koncentrat, który rozcieńczamy z wodą. Zimą warto zaopatrzyć się w odmrażacz do szyb i zamków. Jest to dosyć mocno działający produkt, dlatego należy unikać jego kontaktu z uszczelkami.

Wosk

Dobry wosk chroni lakier przez zabrudzeniami i warunkami atmosferycznymi. Aby jednak spełniał swoje zadanie, należy regularnie woskować karoserię. Na rynku dostępne są woski naturalne oraz syntetyczne. Wybór zależy od naszych preferencji i koloru lakieru. Niektóre produkty dedykowane są do ciemnych lakierów, ale to nie znaczy że gorzej radzą sobie z jasnymi. Dobrze mieć w garażu dwa rodzaje wosków – letni oraz zimowy. Zimą najlepszą ochronę zapewnią woski twarde.

  • Wosk naturalny posiada przyjemny zapach, jest trwały (od 4 do 9 tygodni).Jeśli zależy nam na pogłębieniu koloru lakieru, czyli uzyskaniu tzw. mokrego efektu warto wybrać ten rodzaj wosku. Minusem jego stosowania, jest trudniejsze rozprowadzanie.
  • Wosk syntetyczny zawiera polimery dzięki którym aplikacja jest łatwiejsza, dobrze zabezpieczają karoserię przed zabrudzeniami, dzięki silnym właściwościom hydrofobowym ułatwia późniejsze mycie samochodu. Syntetyki są też bardziej trwałe – od 3 do 6 miesięcy. Występują w formie płynu w aerozolu, mleczka oraz twardej pasty.

Glinka do karoserii

Glinki w formie plastycznej masy to preparaty używane do samodzielnego głębokiego oczyszczania lakieru z zabrudzeń i pozostałości starych warstw wosków. Należy je stosować na dokładnie umyte (z wykorzystaniem silnych preparatów do usuwania smoły i deironizerów) i osuszone auto, przed innymi zabiegami pielęgnującymi jak polerowanie i woskowanie.

Gdzie szukać dobrych autokosmetyków?

Dobre kosmetyki do samochodów można znaleźć w sklepach z preparatami do auto detailingu. Sklepy stacjonarne mogą mieć jednak ograniczony wybór i wyższe ceny, dlatego polecam korzystać ze sprawdzonych e-sklepów, które mają nieograniczony wybór preparatów nie tylko do podstawowej pielęgnacji aut, ale również produkty profesjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *