Wosk Samochodowy

Każdy miłośnik motoryzacji traktuje swój samochód jak członka rodziny, dlatego naturalnym jest chęć dbania o niego nawet bardziej niż o samego siebie. Półki na stacjach paliw uginają się od najróżniejszych kosmetyków samochodowych. Czy warto tam kupować? Co wybrać na początku naszej przygody z autem kiedy nie za bardzo wiemy co kupić? Który kosmetyk jest dobrej jakości? Czym kierować się przy wyborze? Czy kolor lakieru ma znaczenie? Czy w zimie możemy używać kosmetyków letnich? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Niezbędne kosmetyki do pielęgnacji auta

Kosmetyki do podstawowej pielęgnacji samochodu

Szampon

Pierwszym kosmetykiem jaki musimy mieć w garażu jest szampon samochodowy. Teoretycznie można umyć auto jakimkolwiek płynem, lecz jest to szkodliwe dla lakieru. Jeśli więc nie chcemy wydawać na jego renowację i pragniemy by nasz wóz prezentował się nienagannie, warto zaopatrzyć się w ten kosmetyk od razu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szamponów, m.in.:

  • szampon 2 w 1 – szampon z odżywką; ma za zadanie ma za zadanie wygładzać lakier i poprawiać jego kondycję. Nadaje poślizg, dzięki czemu mycie przebiega szybciej. Dodatkowym plusem jest brak powstawania zacieków oraz krótszy czas suszenia.
  • szampon osuszający – posiada zdolność „odpychania” wody na wszystkich rodzajach powierzchni. Dzięki temu nie ma potrzeby dodatkowego osuszania samochodu.
  • szampon nabłyszczający – pozostawia wspaniały połysk
  • szampon nabłyszczający z osuszaczem – produkt łączący obydwa powyższe typy szamponów
  • szampon z woskiem – dawniej produkty te czyniły więcej szkody niż pożytku powodując powstawanie nieestetycznych i trudnych do usunięcia warstw na lakierze. Dzisiejsze szampony z woskiem są jednak godne polecenia. Produkty z wyższej półki zawierają nanocząsteczki, które rozpuszczają nawet najtrudniejsze zabrudzenia, wosk nabłyszcza i powoduje szybsze schnięcie karoserii.

Należy wybierać szampony o obojętnym pH, nie naruszające warstw ochronnych nałożonych na lakier. Większość współczesnych preparatów posiada właściwe pH oraz nie zawiera niebezpiecznych dla środowiska fosforanów, dzięki czemu są biodegradowalne – jest to ważne przy myciu samochodu na własnym podwórku. Warto wybierać skoncentrowane szampony z średniej i wyższej półki cenowej – są bardzo wydajne, dobre jakościowo a przede wszystkim bezpieczne dla każdego lakieru i dla środowiska.

Preparat do czyszczenia felg

Felgi to niepodważalna ozdoba naszego auta, jednak by zawsze prezentowało się ono perfekcyjnie musimy odpowiednio o nie zadbać. Szampon samochodowy jest w stanie umyć wszystkie powierzchnie, ale nie poradzi sobie z nalotem pochodzącym z klocków hamulcowych i mikro opiłkami z tarcz. Kolejnym niezbędnym kosmetykiem do pielęgnacji auta jest preparat do felg. Obok niezbędnych detergentów zawiera on w swoim składzie też silne kwasy, dlatego gdy trafią na nieosłonięte metalowe elementy mogą powodować korozję. Preparaty te występują w postaci spray’u, jednak samo spryskanie, odczekanie 15 minut i spłukanie płynu nie wystarczy by doczyścić mocne zabrudzenia. Możemy zrobić to ręcznie za pomocą gąbki (używając gumowych rękawiczek, by nie zniszczyć dłoni).

 Płyn do szyb

Teraz o kosmetyku o którym zawsze zapominamy, jednak to od niego zależy dobra widoczność. Najlepiej wybrać taki, który nie powoduje zacieków, oraz nie reaguje z woskiem na karoserii (przy przypadkowym spryskaniu, tworzą się nieestetyczne plamy na lakierze). Najlepszy jest płyn o krótkim składzie, nie zawierający barwnika. Dobrym wyborem będzie koncentrat, który rozcieńczamy z wodą. Zimą warto zaopatrzyć się w odmrażacz do szyb i zamków. Jest to dosyć mocno działający produkt, dlatego należy unikać jego kontaktu z uszczelkami.

Wosk

Dobry wosk chroni lakier przez zabrudzeniami i warunkami atmosferycznymi. Aby jednak spełniał swoje zadanie, należy regularnie woskować karoserię. Na rynku dostępne są woski naturalne oraz syntetyczne. Wybór zależy od naszych preferencji i koloru lakieru. Niektóre produkty dedykowane są do ciemnych lakierów, ale to nie znaczy że gorzej radzą sobie z jasnymi. Dobrze mieć w garażu dwa rodzaje wosków – letni oraz zimowy. Zimą najlepszą ochronę zapewnią woski twarde.

  • Wosk naturalny posiada przyjemny zapach, jest trwały (od 4 do 9 tygodni).Jeśli zależy nam na pogłębieniu koloru lakieru, czyli uzyskaniu tzw. mokrego efektu warto wybrać ten rodzaj wosku. Minusem jego stosowania, jest trudniejsze rozprowadzanie.
  • Wosk syntetyczny zawiera polimery dzięki którym aplikacja jest łatwiejsza, dobrze zabezpieczają karoserię przed zabrudzeniami, dzięki silnym właściwościom hydrofobowym ułatwia późniejsze mycie samochodu. Syntetyki są też bardziej trwałe – od 3 do 6 miesięcy. Występują w formie płynu w aerozolu, mleczka oraz twardej pasty.

Glinka do karoserii

Glinki w formie plastycznej masy to preparaty używane do samodzielnego głębokiego oczyszczania lakieru z zabrudzeń i pozostałości starych warstw wosków. Należy je stosować na dokładnie umyte (z wykorzystaniem silnych preparatów do usuwania smoły i deironizerów) i osuszone auto, przed innymi zabiegami pielęgnującymi jak polerowanie i woskowanie.

Gdzie szukać dobrych autokosmetyków?

Dobre kosmetyki do samochodów można znaleźć w sklepach z preparatami do auto detailingu. Sklepy stacjonarne mogą mieć jednak ograniczony wybór i wyższe ceny, dlatego polecam korzystać ze sprawdzonych e-sklepów, które mają nieograniczony wybór preparatów nie tylko do podstawowej pielęgnacji aut, ale również produkty profesjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *